Drogi czytelniku. Wyobraź sobie proszę następującą sytuację. Jesteś wzorowym uczniem renomowanego Liceum Ogólnokształcącego. Twoim hobby jest matematyka. Bez najmniejszego trudu rozwiązujesz zadania z którymi nie radzą sobie zdolni studenci pobliskiej Politechniki. Regularnie odnosisz sukcesy w ogólnopolskich konkursach. Nauczyciele wróżą Ci świetlaną przyszłość. Inżynier? Informatyk? Jesteś tak dobry, że decyzja o tym kim będziesz należy jedynie do Ciebie. Z innymi przedmiotami radzisz sobie równie dobrze. Problemem jest jednak co innego, mianowicie przez cały rok nie chodzisz na zajęcia z WF-u. Na domiar złego nie pofatygowałeś się nawet jakkolwiek usprawiedliwiać swoje nieobecności. Zbliża się koniec roku szkolnego, a Ty zamiast świętować zdobycie kolejnego „świadectwa z paskiem” dowiadujesz się, że nie zdałeś z teoretycznie najłatwiejszego przedmiotu. Jak to?! Nie zdałem z WF-u?! Krzyczysz sam do siebie mieszając w sobie zarówno złość jak i bezradność. Przecież to najprostszy przedmiot, który i tak mi się w przyszłości nie przyda! Ja chcę być inżynierem, a nie sportowcem!

Jak ten przydługi wstęp ma się do branży e-commerce? Już tłumaczę. Otóż wyobraź sobie, że zajęcia z WF-u, które nasz wyimaginowany uczeń zbagatelizował są metaforą regulaminu sklepu internetowego. Nasz przykładowy uczeń zbagatelizował WF podobnie jak wielu przedsiębiorców bagatelizuje konieczność posiadania zgodnego z prawem regulaminu. Wielokrotnie rozmawiając ze swoimi klientami spotykam się z wypowiedzą w stylu Panie Jakubie, ale po co mi ten regulamin? Przecież tego i tak nikt nie czyta! Ja ze swoimi klientami doskonale się dogaduję, nigdy nie miałem z nimi najmniejszego problemu. Ten regulamin w niczym mi nie pomoże! Właśnie w tym miejscu doskonale widać analogię obu sytuacji. Tak – masz rację. Klienci zazwyczaj tego regulaminu nawet nie przeczytają. Problemem będzie jednak sytuacja, w której padniesz ofiarą „wyrywkowej kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów”. Zapamiętaj sobie raz na zawsze – posiadanie aktualnego i zgodnego z Polskim prawem regulaminu to Twój obowiązek! Nie dlatego, że chcą tego klienci, ale dlatego, że wymaga tego od Ciebie prawo. Nie ważne czy się z tym zgadzasz czy nie – jeśli nie spełniasz wymogów ustawowych to po prostu narażasz się na ogromne kary.

W tym miejscu chciałbym zacytować znanego Polskiego kucharza – Roberta Makłowicza: Polskie państwo jest potwornie opresyjne w sprawach małych i kompletnie papierowe w sprawach wielkich. Osobiście uważam, że ten cytat idealnie pasuje do omawianej sytuacji. Zadbanie o to, żeby Twój regulamin był poprawny powinno być pierwszą rzeczą, którą zrobisz zakładając e-sklep. Jest to czynność, która zajmie Ci najwyżej godzinę Twojego cennego czasu. Nieskromnie zarekomenduję tutaj nasze usługi, ponieważ nie dość, że przygotujemy Ci dobry regulamin, to jeszcze będziemy na bieżąco aktualizowali go w przypadku kiedy prawo będzie tego od Ciebie wymagać. Dzięki temu rozwiązaniu – zaoszczędzisz mnóstwo czasu, nerwów i pieniędzy. Wszak nieprzyjemne postępowanie administracyjne zarządzone przez UOKiK do przyjemnych, krótkich, ani tanich nie należy.

Na koniec kilka pytań, na które chciałbym żebyś odpowiedział sobie samemu:

  1. Czy warto ryzykować ogromnymi karami za niedopilnowanie tematu, który jest tak prosty do załatwienia?
  2. Czy wpadka na regulaminie sklepu nie jest według Ciebie podobnym zjawiskiem do nie zaliczenia wychowania fizycznego w liceum?

 

PS

https://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.nsf

Klikając powyższy link znajdziesz kilka tysięcy firm, które temat regulaminu po prostu zbagatelizowały. Wklejam to tutaj, aby pokazać, że zagrożenie sankcjami ze strony UOKiK wcale nie jest moim wymysłem. Jedyne co może dziwić to obecność na tej liście naprawdę dużych korporacji, które (przynajmniej w teorii) powinno stać na załatwienie sobie poprawnego regulaminu…

PS 2

Mój tekst nie ma na celu bagatelizowania zajęć z wychowania fizycznego. Jako człowiek, który jest miłośnikiem sportu wszelkiego rodzaju – uważam, że WF to bardzo ważny przedmiot. Uważam jednak, że aby go nie zaliczyć to trzeba się naprawdę postarać….

Źródło zdjęcia: pixabay

Open Facebook